niedziela, 17 czerwca 2018

"Sekret, którego nie zdradzę" Tess Gerritsen

Tytuł: Sekret, którego nie zdradzę
Autor: Tess Gerritsen
Wydawnictwo: Albatros
Liczba stron: 384

Jak ja tęskniłam za Maurą i Jane! Zaliczyłam właśnie bardzo miły powrót do historii, która towarzyszy mi od 6 lat! Pamiętam ten moment, kiedy wypożyczyłam pierwszy tom serii i wpadłam totalnie, nie oderwałam się ani jeden raz i nagle okazało się, że "Chirurg" już za mną. Dalej poszło lawinowo, a moją sympatię do autorki zwieńczyło spotkanie z nią w ramach Międzynarodowego Festiwalu Kryminału we Wrocławiu.

Tym razem Rizzoli i Isles mierzą się z serią zabójstw. Kobieta z wyłupionymi oczami, mężczyzna, którego ciało zostało przebite strzałami... a czy to aby na pewno koniec ofiar? Maura przeprowadza szczegółowe sekcje, a policjanci sprawdzają, czy nie było podobnych spraw wcześniej. Do śledztwa zostaje włączony ksiądz Daniel, który naprowadza na dobry trop Jane, a zarazem sprawia, że serce Maury znów bije szybciej. Cała sprawa kręci się dookoła byłego ośrodka wychowawczego Apple Tree, którego właściciele razem z synem zostali oskarżeni i skazani za molestowanie dzieci. Tylko, czy aby na pewno dopuścili się takiej zbrodni? Czy zeznania 9-11-letnich dzieci mogły być wiarygodne? Jedna z dziewczynek zaginęła bez wieści, a matka chce, żeby wróciła do domu - żywa czy martwa, byle tylko ta niepewność się skończyła. Podejrzanym o zabójstwo jest syn właścicieli Apple Tree. Upływa 20 lat i zaczyna rodzić się wiele pytań. Policjanci poszukują jednej z podopiecznych, która przebywała wtedy w ośrodku. Chcą ją chronić, bo czują, że też może paść ofiarą. Tylko czy uda się ją odnaleźć i namówić do współpracy?

Prywatne życie bohaterów wywraca się do góry nogami. Matka Rizzoli postanawia wziąć swoje życie w swoje ręce i odejść od ojca. Maura spotyka się służbowo z Danielem i to spotkanie wywołuje u obojga szereg silnych emocji i przywołuje wiele wspomnień. Tylko u Jane spokój i stagnacja - niezmiennie kochający mąż i cudowna córka Regina. Brzmi, jakby wiało nudą, ale to tylko złudzenie.

Tess Gerritsen przyzwyczaiła mnie do świetnych i trzymających w napięciu książek. Przy każdej pozycji wysoko stawiam poprzeczkę i tym razem ani treść, ani sposób budowania akcji, ani kreacja głównych bohaterów mnie nie zawiodły.

W zasadzie najbardziej tajemniczą osobą jest Holly - dziewczyna, której szuka policja, która ma swojego prześladowcę, a co najważniejsze skrywa jakiś sekret. Jest jedyną osobą, która pojawia się na pogrzebach obu ofiar. Jest sprytna i potrafi manipulować otoczeniem, a zarazem przyciąga innych swoim sposobem bycia. Jane przygląda się jej bacznie, bo widzi, że z tą dziewczyną jest coś nie tak.

Postacią tragiczną jest syn właścicieli Apple Tree. Wychodzi z więzienia i wciąż jak echo powracają do niego wydarzenia sprzed lat. Kolejne morderstwa, kolejne oskarżenia, a przecież on nie przyznaje się do czynu, za który został skazany. Po stracie rodziców i kawałka swojego życia wciąż nie może czuć się spokojny i bezpieczny. Jego obecna sytuacja jest skomplikowana, a przeszłość niewyjaśniona.

Cieszę się, że Tess wciąż pisze i, że trzyma świetny poziom swoich powieści. Z niecierpliwością czekam na kolejną część serii, a także na rozwój wydarzeń - zwłaszcza prywatnych. Nie ukrywam, że od początku kibicuję związkowi Maury i Daniela, chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że ta trudna i zakazana miłość nie ma szans na spełnienie. Mam też nadzieję, że autorka nie szykuje nic złego dla Jane i jej mężą, bo to moje ulubione małżeństwo, którego losy śledzę z nieskrywaną przyjemnością.

Powieść oczywiście gorąco polecam!


16 komentarzy:

 1. Zdecydowanie sie z Tobą zgadzam! <3

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam w planach twórczość autorki :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oj, polecam! Bardzo polecam ;) Zwłaszcza serię Rizzoli & Isles i poza serią "Dawca", "Igrając z ogniem" ;) Chociaż ja poza romansami to wszystko lubię ;)

   Usuń
 3. Od tej autorki czytałam dwie książki. "Dawca" spodobał mi się ogromnie, natomiast "Ciało" bardzo mnie rozczarowało.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. "Ciało"... nie pamiętam o czym było, więc musiało nie zrobić na mnie wrażenia, ale "Dawca" jest genialny ;)

   Usuń
 4. Nie czytałam tej książki i jakoś nie bardzo mnie do niej na tę chwile ciągnie.

  OdpowiedzUsuń
 5. Nie miałam jeszcze okazji czytać nic tej autorki, ale moja znajoma z pracy pochłania jej książki. Muszę zapytać, czy już ma lekturę tej części za sobą :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam! Najlepiej serię od początku ;) w sensie od "Chirurga". Książki wiążą się ze sobą całą prywatną otoczką.

   Usuń
 6. Bardzo lubię powieści tej autorki! Nie mam ich za sobą zbyt wiele, tę akurat tak, i dobrze wspominam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam nadrabianie zaległości. ;) Świetne powieści!

   Usuń
 7. Trzymający w napięciu i przejmujący dreszczem emocji kryminał. Lekka i swobodna narracja znakomicie prowadzi po intrygujących zdarzeniach. :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Zdecydowanie zgadzam się. Kolejna świetna część. Bałam się, że się wypaliło po "Ostatni, ktory umrze", ale dwie kolejne powróciły serie do łask. Trzyma w napięciu, dobrze zbudowana historia. Przyjemna lektura na wakacje lub deszczowy dzień od kocykiem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Też czekasz na kolejną część? Taka dobra jest ta seria Tess!

   Usuń